- W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju, w tym na terenie powiatu inowrocławskiego, w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu - przypominają strażacy.

Dlatego uczniowie pod kierunkiem nauczyciela edukacji pożarniczej mł. bryg. Ireneusza Taraszki włączyli się w kampanię promującą instalowanie czujników czadu.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.

Uczniowie klasy III, świadomi niebezpieczeństw związanych z czadem zachęcają do instalowania w domach czujników, które za pomocą głośnego sygnału dźwiękowego ostrzegą domowników o niebezpieczeństwie.