Festyn startuje o 13.00

W programie przewiduje się wiele atrakcji. Zainteresowani będą mogli z bliska poznać sprzęt, który jest na wyposażeniu policji, a więc zajrzeć do samochodów, obejrzeć motory, rowery, broń, kaski, hełmy, tarcze, czy kolczatki. Przy stoisku prewencji kryminalnej na dzieci i młodzież czekać będą atrakcyjne niespodzianki. Policjanci znajdą również czas na rozmowę z mieszkańcami na tematy związane z bezpieczeństwem i profilaktyką. Swój zakres codziennej pracy przedstawi także technik kryminalistyki. Zainteresowani będą mieli możliwość zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem i sposobami zabezpieczania śladów. W trakcie trwającego festynu o służbie opowie przewodnik psa służbowego.

Nie tylko policja

To nie jedyne atrakcje, które zostaną zaprezentowane podczas festynu, bo obecne będą tam także inne służby i instytucje współpracujące z policją. Będzie można podziwiać pojazdy i wyposażenie Straży Pożarnej, a o korzyściach z podjęcia pracy w wojsku opowiedzą żołnierze Wojskowej Komisji Uzupełnień. Saperzy II Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu pokażą na czym polega ich praca, wiele cennych informacji będzie można uzyskać przy stoisku Ośrodka Profilaktyki Uzależnień w Inowrocławiu oraz stoisku wystawionym przez Market BHP w Inowrocławiu.

Nie zabranie także wolontariuszy z Flandrii, którzy zaproponują dzieciom malowanie twarzy, a rodzicom - badania profilaktyczne. Ratownictwo medyczne opowie o udzielaniu pierwszej pomocy oraz zaprezentuje sprzęt wykorzystywany w ich codziennej pracy. Swój udział w festynie zaakcentuje również Urząd Skarbowy w Inowrocławiu. Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Inowrocławia, medialny - portal Ino-online.pl. Sejm ustanowił Święto Policji 19 lat temu. Przypada ono dokładnie 24 lipca.

Garść statystyk

Porównując policyjne dane statystyczne dotyczące powiatu inowrocławskiego z pierwszych półroczy lat 2004-2014 możemy zauważyć sporą poprawę w zakresie bezpieczeństwa.

Spadek dynamiki przestępczości na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat nastąpił w każdej z ośmiu omawianych kategorii. Największą różnicę odnotowano w liczbie rozbojów, bo jest ich aż o 90% mniej. W pierwszej połowie 2004 roku doszło do 119 takich zdarzeń, a w analogicznym okresie 2014 roku, tylko do 12. O 80% spadły liczby bójek i pobić oraz kradzieży samochodów. Liczba włamań spadła z 615 do 150, a kradzieży z 833 do 309. Liczba przestępstw kryminalnych w ciągu 10 lat spadła o 60%.

Co równie ważne, wraz ze spadkiem liczby przestępstw nastąpiła poprawa ich wykrywalności. Jedynym wyjątkiem jest tutaj wykrywalność uszkodzeń mienia, która w pierwszej połowie 2006 roku wynosiła 30,4%, a w tym samym okresie 2014 - 27,4%. W pozostałych kategoriach przestępstw nastąpiła poprawa. Największa, jeśli chodzi o kradzieże samochodu. W 2004 wykryto tylko 15,9% tego typu przestępstw, a w 2014 - 62,5%. Od 20% do 32% wzrosła wykrywalność w przestępstwach kryminalnych, kradzieżach, włamaniach i rozbojach.

Największy odsetek wykrytych przestępców występuje w uszkodzeniach ciała (95%) oraz w bójkach i pobiciach (90%). Najmniejszy natomiast w uszkodzeniu mienia (27,4%) i kradzieżach (37,8%). Ogólna wykrywalność na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosła z 61,2% do 74,1%.

[MP, MJ]